Wystawy

 

 

 

 

Wystawa unikatowego szkła artystycznego Wernera Kaspara oraz akwareli Urszuli Kaspar. W dalszej części pomieszczenia urządzono bibliotekę o tematyce regionalnej.

 

 

 

Kapelusze, kapelusze! Na naszej interaktywnej wystawie można przebierać, przymierzać oraz wszystko dokumentować.

 

 

Wszystkie pomieszczenia dostępne do zwiedzania w Skansenie zachowują dawny charakter i pozwalają na przybliżenie gościom dawnych zwyczajów. Dodatkowo są one wyposażone w sprzęty użytku codziennego, z których korzystała miejscowa ludność.

A na strychu domu mieszkalnego urządzany jest warsztat tkacki. Krosna, kołowrotki i sprzęty do obróbki lnu uzupełnione będą gotowymi, ręcznie tkanymi wyrobami.

 

W przygotowaniu : Wystawa stała „Ziemia Kłodzka”. Planowane otwarcie w kwietniu 2019 roku.

  

Archiwum, czyli wcześniejsze wystawy

 

Pierwsza wystawa w Gottwaldówce miała miejsce w 2003 roku. Poświęcona była twórczości Ericha Fuchsa grafika i malarza, autora wielkiej epopei opowiadającej o życiu ludzi w Sudetach.

 

 

W roku 2004 prezentowano zbiór koronek śląskich, natomiast w roku 2008 pokazano kolekcję współczesnej ceramiki bolesławieckiej, projektowanej przez znanego artystę-ceramika Bronisława Wolanina.

 

 

 

Kolejna wystawa”Święci w szkle zaklęci” była częścią ekspozycji zorganizowanej przez Muzeum Śląskie w Görlitz z kolekcji prywatnej Heidi i Fritza Helle, udostępnionej Gottwaldówce. Wystawę uzupełniały eksponaty z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i z kolekcji prywatnej pp. Martynowskich.

 

Ta niezwykła ekspozycja miała na celu ukazanie twórczości malarzy- artystów ludowych pracujących głównie przy hucie szkła w Lasówce na Ziemi Kłodzkiej produkującej dewocyjne obrazki wykonywane specjalną techniką popularna także na Śląsku, w Czechach, Austrii i na południu Niemiec.

 

Inna również udostępniona przez Muzeum Śląskie w Görlitz wystawa pt. Cel podróży Śląsk obrazowała atrakcyjne turystycznie miejsca Dolnego Śląska.

 

 

W skansenie można było zobaczyć również rzeźby w marmurze i instalacje Ewy Beyer zaprzyjaźnionej artystki – rzeźbiarki z Sopotu.

 

 

 

Aranżacje wszystkich wystaw opracowała Krystyna Toczyńska – Rudysz , długoletnia dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Serdecznie dziękujemy!

 

Kąty Bystrzyckie 23

tel. 74 81 48 045 / mail: info@gottwaldowka.pl